Išsamus minkštųjų baldų gidas: į ką atkreipti dėmesį renkantis tarp tikros, dirbtinės odos ir audinio
Išsamus minkštųjų baldų gidas: į ką atkreipti dėmesį renkantis tarp tikros, dirbtinės odos ir audinio
>
>
Išsamus minkštųjų baldų gidas: į ką atkreipti dėmesį renkantis tarp tikros, dirbtinės odos ir audinio

Išsamus minkštųjų baldų gidas: į ką atkreipti dėmesį renkantis tarp tikros, dirbtinės odos ir audinio

Tas pats minkštasis baldas gali atrodyti labai skirtingai „aprengtas kitu rūbu“. Baldo dizainui ir praktiniam naudojimui ypač didelę įtaką turi tinkamai parinkti audiniai. Kartais naujas audinys sofą ar fotelį gali pakeisti neatpažįstamai ir prikelti naujam gyvenimui.

Inga Gecevičienė, įmonės „Nevotex“ atstovė, kasdien susiduria su skirtingais poreikiais ir vizijomis. „Blank Page“ mokymų akademijos išplatintame pranešime specialistė pasidalino įžvalgomis, kurios padės nepasiklysti baldinių audinių gausoje ir rasti sprendimus, labiausiai atitinkančius individualų poreikį.

Audinys, natūrali ar dirbtinė oda?

Rinkdamiesi medžiagą baldams, pirmiausia atsižvelgiame į aplinkos, kurioje baldas bus eksploatuojamas, interjerą, kūrybinę viziją, idėją bei pageidaujamos medžiagos rūšį: audinys, dirbtinė ar natūrali oda.

Baldinių audinių pasirinkimas yra labai platus. Klientas, kuris renkasi šiuos audinius, pirmiausia turi atsakyti į klausimą – kokiai paskirčiai bus naudojamas baldas? Ar tai bus namų, visuomeninės paskirties, lauko sąlygomis ar drėgnoje patalpoje laikomas baldas? Įvertinus eksploatacijos sąlygas, reikia pasirinkti konkrečiu atveju labiausiai tinkančią baldinę medžiagą pagal medžiagos technines charakteristikas.

Prie baldinių audinių pavyzdžių visada rasite ir jų aprašymus. Svarbu mokėti juos perskaityti, teisingai suprasti ir įvertinti pagrindinius techninius rodiklius, kurie padės išsirinkti tinkamiausią audinį, nepriklausomai nuo to, kokiai paskirčiai renkatės – skiriasi tik vertinimo kriterijai.

Martindeilo testas – audinio tvirtumas arba kitaip vadinamas atsparumas dėvėjimuisi yra nustatomas pasaulyje pripažintu audinio trinties testu nepriklausomose laboratorijose, kuris vadinamas Martindeilo testu.

Jeigu renkatės audinį pagalvėlėms, aksesuarams, dekoro elementams, užtenka, kad Martindeilo testo rezultatai būtų 10 000 – 15 000 ciklų. O renkantis audinį sėdimosioms baldo dalims rekomenduojami tie audiniai, kurių Martindeilo testo rezultatai viršija 25 000 ciklų.

Jeigu baldas naudojamas nuolat, jame atsiranda ištraukiami mechanizmai – daugiau sąlygų susidaryti trinčiai. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis audinį, kurio tvirtumo testo rezultatai viršija 40 000 ciklų. Visuomeninės paskirties baldų audinių Martindeilo testo rezultatai turėtų būti ne mažiau 50 000/60 000 ciklų.

Pilingo testas – labai dažnai pamirštamas rodiklis, tačiau labai svarbus. Jis parodo, kiek audinys yra atsparus pūko susidarymui ant paviršiaus. Visiems gerai pažįstamas posakis „audinys susipumpuravo“ arba „audinys nusiburbuliavo“. Taip pakitęs audinys neatrodo estetiškai. Kad to išvengtume, turime įvertinti pasirenkamo audinio pilingo testą. 5 balai yra aukščiausias galimas rezultatas. Jeigu renkatės audinį intensyvaus naudojimo baldui, patartina rinktis tokį, kurio pilingo testo balas kuo aukštesnis, idealiu atveju – 4/5.

Atsparumas šviesai – itin svarbus rodiklis, nusakantis audinio spalvos atsparumą blukimui. Svarbu įvertinti šį rodiklį, priklausomai nuo baldo eksploatavimo sąlygų. Jei baldas bus naudojamas vidaus patalpose, visiškai pakanka 4–6 balų įvertinimo blukimui, tačiau jei baldas stovės stiklinėje oranžerijoje ar lauke, reikėtų rinktis nuo 6 iki 8 balų atsparumą blukimui atitinkantį audinį.

Atsparumo ugniai standartas – audiniai yra testuojami dėl jų atsparumo ugniai, t. y. užsiliepsnojimui. Tai ypač svarbi audinio savybė renkantis audinius visuomeninės paskirties baldams, taip pat baldams, kurie laikomi netoli židinio ar kito ugnies šaltinio.

Valymo būdas – svarbu atkreipti dėmesį į priežiūrą. Prižiūrint audinį ne pagal pateiktus nurodymus, pažeidžiamas audinio pluoštas ir prarandamos jo atsparumo savybės, kurias apibrėžia anksčiau aptarti testai.

Yra dar daug audinių testavimo būdų, tokių kaip atsparumas tempimui, plėšimui, trynimui, prakaitui, siūlės tvirtumui ir kiti, tačiau tiek baldų gamintojai, tiek vartotojai didžiausią dėmesį skiria audinio atsparumui trinčiai, pumpuravimuisi, blukimui, degumui ir priežiūrai.

Audinio savybes ir išvaizdą nulemia siūlų, iš kurių jie audžiami, žaliava. Pluoštai skirstomi į natūralius, dirbtinius ir sintetinius.

Natūralus pluoštas – vis dar dažnai klientai atsisako šio pluošto audinių. Tačiau labai svarbu suprasti, kad baldinio audinio gamybai naudojamas natūralus pluoštas yra apdirbamas taip, kad būtų atsparus trinčiai, pilingui bei valymui. Nebijokite natūralių pluoštų, tokių kaip medvilnė, linas, vilna. Jie pasižymi antibakterinėmis savybėmis, gerai sugeria drėgmę, nesukelia alergijos.

Dirbtinis pluoštas – tai cheminio proceso metu iš natūralių medžiagų pagamintas pluoštas, pasižymintis stipresnėmis atsparumo, pumpuravimosi ir kitomis savybėmis.

Sintetinis pluoštas – tai poliesteris, poliamidas ir kiti sintetiniu būdu išgaunami pluoštai. Sintetinis pluoštas yra sukurtas žmogaus, todėl jam suteikta daugybė naudingų savybių: neglamžus, patvarus, lengva priežiūra ir ilgaamžis.

Baldinių audinių tendencijos

Buklė ir jo tipo audiniai

Stambaus pynimo buklės audiniai, kuriantys prabangų minkštumo, natūralumo ir jaukumo įspūdį, vis dažniau sutinkami šiuolaikiniuose interjeruose ir panašu, kad greitu metu neužleis savo pozicijos. Greičiausiai todėl, kad namų jaukumas dabar kaip niekad svarbus, o šis audinys suteikia nepaprastą jaukumo jausmą.

Ryškios spalvos

Kasmet spalvų institutas Pantone, sukūręs tarptautiniu mastu naudojamą sistematizuotą spalvinę sistemą, išrenka metų spalvą, kuri 2022-aisiais metais yra „Very Pery“. Tai žaismingas violetinės ir raudos spalvos atspalvi, su melsvais pustoniais, siūlančiais ir demonstruojančiais linksmą, džiaugsmingą požiūrį bei drąsų kūrybiškumą.

Ryškios ir įkvepiančios spalvos atkeliauja ir į baldinių audinių pasaulį. Jeigu per daug rizikinga tokias spalvas rinktis visam minkštajam baldui, specialistė pataria rinktis saugesnį variantą ir išskirtinių spalvų audinius naudoti akcentinėms detalėms: pagalvėlėms, dekoro elementams.

Tvarumas

Atsižvelgiant į aktualias globalines problemas, tokias kaip oro tarša, klimato kaita ir vandens sunaudojimas, stengiamasi ieškoti audinių gamybos sprendimų, mažinančių poveikį aplinkai. Perdirbta medvilnė, vilna, sintetiniai pluoštai, plastiko buteliai, tampantys pluoštu, iš kurio audžiami audiniai – tai jau dabartis ir greičiausiai ateitis, renkantis audinius baldams.

Puikus šios tendencijos atspindys – audiniai, gaminami iš perdirbtos vilnos. Jie stebina išskirtiniu tvarumu. Jeigu vienam kilogramui vilnos pagaminti į aplinką yra paleidžiami 9 kilogramai anglies dioksido, tai perdirbtos vilnos kilogramui sukuriama tik 0,5 kg anglies dioksido. Taigi, perdirbtos vilnos audinys yra kuriamas tausojant aplinką dėl mažesnio energijos ir vandens resursų suvartojimo, tiek ir dėl mažesnio anglies dioksido poveikio jai.

Natūrali oda

Natūralumą vertinantys klientai dažnai baldams pasirenka natūralią odą. Natūrali oda yra skirstoma į tris rūšis:

Koreguota. Odos paviršius dengiamas įvairiais dažų bei kitais apsauginiais sluoksniais, paslepiančiais visus nelygumus ant natūralaus odos paviršiaus ir apsaugančiais nuo aplinkos poveikio ir drėgmės įsigėrimo, tačiau tokia oda yra kietesnė, ne tokia maloni lietimo pojūčiui.

Šiek tiek koreguotaOdos paviršius yra padengiamas specialiu plonu apsauginiu sluoksniu, siekiant sumažinti natūralius odos nelygumus ir apsaugoti odos paviršių nuo drėgmės įsigėrimo, aplinkos poveikio. Taip apdirbtos odos paviršius išlieka pralaidus orui, todėl oda yra minkšta ir elastinga.

Nekoreguota. Odos paviršius yra nešlifuojamas, todėl natūralūs odos paviršiaus nelygumai išlieka ant jo. Randai, įbrėžimai ir matomi odos žymėjimai dažnai vertinami kaip odos paviršaus neatitikimai, tačiau toks vertinimas nėra teisingas. Atvirkščiai, tai reiškia, kad tokios odos paviršius nebuvo koreguotas išlaikant natūralų odos autentiškumą. Tokio apdirbimo oda yra visiškai pralaidi orui bei drėgmei, yra minkštesnė ir elastingesnė bei labai maloni lytėjimui.

Taigi, jei rinksitės odą baldams, kurie bus naudojami valgomojo, kavinių ar viešojo sektoriaus baldams, vertėtų rinktis koreguotą arba šiek tiek koreguotą odą, siekiant išvengti maisto bei gėrimų dėmių įsigėrimo, nes į nekoreguotos odos paviršių tokios dėmės žymiai greičiau įsigers. Renkantis odą baldams, kurie bus naudojami namų komforto zonose, patartina rinktis minkštą, nekoreguotąją ar pusiau koreguotąją odą.

Dirbtinė oda

Dirbtinės odos skirstomos į poliuretano (trumpinamo kaip PU pagrindo dirbtinė oda) ir polivinilclorido pagrindo (PVC). Polivinilchloridas yra kietas plastikas, todėl dažniausiai jo gamybos metu įvedami ftalatų priedai, suteikiantys dangai minkštumą. Ftalatų priedai yra toksiška medžiaga ir išsiskiria iš PVC dangos, todėl siūlome naudoti dirbtines odas be ftalatų, nes tokia dirbtinė oda neturi būdingo specifinio kvapo ir yra ilgaamžiškesnė.

Vienas iš svarbių aspektų aplinkosaugai, kad polivinilchlorido danga gali būti perdirbama, o poliuretano danga negali. Visgi PU pagrindo dirbtinė oda yra artimesnė natūralios odos minkštumui ir pojūčiui lyginant su PVC. Poliuretano pagrindo dirbtinė oda pasižymi aukštesnėmis priežiūros ir atsparumo dilimui savybėmis. Ji yra ypač elastinga, todėl galima naudoti vintažinio stiliaus chesterfield baldų gamybai ir ten, kur reikalingas didesnis elastingumas.

Renkantis dirbtinę odą svarbu atkreipti dėmesį, kad apatinis ir viršutinis odos sluoksnis būtų panašaus elastingumo ir tempimo metu išlaikytų jį vienodą. Jei viršutinis sluoksnis yra elastingesnis už apatinį, tempimo metu gali sutrukti sanklija tarp sluoksnių ir atsirasti paviršiaus pažeidimai.

Tiek natūralios, tiek dirbtinės odos techninės charakteristikos yra testuojamos kaip prieš tai aptartų baldinių audinių, todėl reikėtų vadovautis prieš tai pateiktais duomenimis.

Natūralūs ir dirbtiniai kailiai

Vis dažniau interjeruose matomi kailiai, tiek natūralūs, tiek ir dirbtiniai. Jie taip pat priskiriami odų kategorijai. Natūralus kailis namuose visuomet kurs jaukumo, šilumos jausmą. Jei klientas ieško alternatyvos natūraliam kailiui, tai dirbtiniai kailiai taip pat gali tapti puikiu akcentu ir interjero dekoravimo elementu.

Taigi, vieno atsakymo, kokia baldinė medžiaga: audinys, natūrali ar dirbtinė oda yra geriausias pasirinkimas, tikrai nėra. Kiekvienas klientas turi įsivertinti savo poreikius, kūrybinę viziją, baldo stilistiką ir eksploatacines sąlygas, pagal tai ir pasirinkti labiausiai lūkesčius atitinkančią medžiagą. Aptarkite visus savo poreikius su šių medžiagų specialistais, kurie patvirtins arba pakoreguos jūsų pasirinkimą. Tokiu būdu teisingai parinktas audinys atitiks lūkesčius ir minkštasis baldas džiugins kiekvieną dieną.

LRT.lt2022.04.08 11:36

 

Dalintis
Bjarnum baldai

Skandinaviškas interjeras tavo namuose.

Produktai

Kontaktai

© 2002 - 2023 visos teisės saugomos.

Pradėkite rašyti ir paspauskite Enter, kad ieškotumėte

Shopping Cart

Krepšelyje nėra produktų.